سفارش تبلیغ
صبا ویژن

زنده باد جوان ایرانی

برای دستیابی به موفقیت ریسک پذیر باشید .

 

ریسک در مهندسی ایمنی

تعریف

به احتمال بوجود آمدن آسیب و صدمه از یک خطر معین، ریسک(به انگلیسی: ریسک) گویند. در واقع به شانس یا احتمال اینکه کسی از خطر آسیب ببنند یا اموالی دچار صدمه گردد، ریسک اطلاق می‌شود. رانندگی در جاده یا راه رفتن روی زمین روغنی ، ریسک است . آسیب دیدن کمر در اثر بلند کردن بار، ریسک است. کارکردن روی یک داربست در ارتفاع یک ریسک محسوب میگردد.

 

چند نکته درباره ریسک :
زندگی، آن سوی خطر
جمله معروفی می گوید هر چقدر وکلا از ریسک دوری می کنند، تجار و بازرگانان خطر می کنند.کار آفرینان اعتقاد دارند عدم ریسک یعنی عدم پاداش و موفقیت. البته همه ریسک ها نتایج یکسانی ندارند؛ برخی می توانند زندگی تان را  زیر و رو کنند و برخی دیگر شما را به زمین زده و باعث از بین رفتن اندوخته قبلی می شوند. به طور کلی در تجارت هیچ تضمینی برای موفقیت وجود ندارد و رقابت اصلی، تلاش برای احتراز از ریسک های غیر مفید است. هیچ گاه نمی توانید ریسک های مفید را به طور کامل تشخیص دهید اما استفاده از تجربیات کارآفرینان و افراد موفق مانند یک راه میان بر، کار شما در تشخیص را آسان می کند.


 ترس از تکنولوژی 
بیشتر سرمایه گذاران ریسک اصلاح امور از طریق تکنولوژی را نمی پذیرند زیرا بیشترین مشتریان به این شیوه عادت ندارند اما در مواقع لزوم و در صورت درخواست مشتری می توان این ریسک را به جان خرید و در بیشتر مواقع با اطلاع و تخصص کافی از آزمون های سخت موفق بیرون آمد.


 به روز رسانی مکرر 
حتی به فرض بلند شدن سریع از یک زمین خوردن مختصر، ریسک کردن به قصد موفقیت سریع، کار چندان هوشمندانه ای نیست. قبل از این که مشتریان با جملات و پیام های منفی روی سر شما آوار شوند، باید راه حلی اصولی و برنامه ای بلند مدت و منطقی برای موفقیت دوباره داشته باشید. فراموش نکنید پاک کردن تصویر ذهنی منفی کار آسانی نیست.


تولید خانوادگی به جای تک فروشی 
تا وقتی محصولی خاص را برای گروهی خاص تولید کنید، مدت زیادی قادر به بالا گرفتن سرتان نیستید. باید برنامه ای قوی با جزئیات دقیق در نظر داشته باشید تا به این طریق علاوه بر حفظ کیفیت، مدام رو به جلو حرکت کنید.


تقلید درست از بزرگان 
ارائه رایگان محصولات در شبکه های اجتماعی ریسکی پرخطر و احتمالا پر ضرر تلقی می شود. ریسک قابل کنترل، قیمت گذاری اصولی روی هر نوع محصول با هر درجه کیفیت است. محصولات بدون قیمت و بی برچسب محکوم به تحمل مارک روی پیشانی خود هستند و گرنه صاحبشان را به باد فنا می دهند! 


شریک خوب 
به دوش کشیدن همه مسئولیت ها آن هم به صورت یک نفره، روند سقوط شما را تسریع می کند. معمولا وقتی کاری را به شکل تیمی انجام می دهید، درصد پیش بینی درست یک ریسک به بالاترین میزان ممکن می رسد. به هرحال انتخاب وضعیت برد- برد عاقلانه تر از حضور در رقابتی است که باید تنها یک برنده داشته باشد.

( ولی شریک آشنا نگیرید که بیچاره میشید، تجربه کرده ام )


معیارهای اندازه گیری طرح ها 
بسیاری از روسا، طرح هایی ارائه می کنند که نتیجه اش مرگ یا زندگی است، این گونه طرح ها به خاطر غیر قابل پیش بینی بودن در رده ریسک های خطرناک قرار می گیرند. در نظر داشتن جمیع جهات و داشتن خط کشی فرضی برای اندازه گیری میزان موفقیت طرح ها، کار روسای عاقل است.


استخدام نیروهای کار بلد 
خیال استخدام نیرو از بین اقوام به قصد صرفه جویی در هزینه، کاملا خام و به دور از عقل است؛ همین طور تلاش در جهت جذب نیروهای ارزان و جست وجو بین افراد آشنا. دقت بیشتر، هزینه معقولانه، اشتیاق و بودجه بندی مناسب برای استخدام نیروهای کاربلد و استفاده درست از توانایی هایشان لازم است.


 حداقل نیاز به تامین از خارج 
پول بیشتر به معنای رفع مشکلات و محدود کردن ریسک ها نیست. سرمایه گذاران می-دانند راه اندازی یک تجارت عمده با سرمایه اولیه فراوان، تضمینی برای موفقیت نیست. داشتن برنامه ای مبتنی بر حداقل اتکا به تامین شدن از خارج، راه منطقی تری محسوب می شود.


عدم پیش داوری 
بدبینی و خوش بینی بیش از حد نسبت به انجام یک کار، وقت شما را تلف می کند و اجازه هر گونه خلاقیت را می گیرد. در این صورت یک ترس دائمی دارید و آن طور که باید کارهایتان با موفقیت پیش نمی رود. برای موفقیت باید از پیش داوری دست بکشید.


رهبر، نه مقلد 
 عده زیادی تصور می کنند با تقلید کامل از روسای موفق قبلی به اندازه آنها موفق می-شوند، غافل از این که ریسک تقلید بیش از انجام کار به سبک و ریاست خودتان است. مشتریان، رهبران را دوست دارند، نه مقلدها را!